moskiewski
Ten post napiszę na raty, bo to spory temat. Wśród hodowlanych gupików ten geny (geny) jest chyba najbardziej popularny. Jest też "dominujący" (skrót myślowy) w stosunku do dzikiego odpowiednika, nie powoduje zmniejszenia płetw, rakowatości, osłabienia, etc.. Zatem ryby moskiewskie powinny być stosunkowo żywotne, więc dość łatwe w hodowli. Co ciekawe (ale o tym napiszę w innym miejscu) niewiele jest ryb moskiewskich wśród azjatyckich importów.

Zacznę od zdjęcia, które już pokazywałem w innym temacie:

Ryba na zdjęciu jest typowym moskwiczem w stanie stresu (jest przeniesiona do małego zbiorniczka, żebym mógł zrobić zdjęcie). Jest znacznie bardziej blada, niż ta sama ryba, gdy pływa sobie w swoim stałym akwarium. To blednięcie wynika ze struktury komórek na skórze moskwiczy. Efekt "moskiewski" (cała ryba jest dość jednolicie błyszcząca, granatowa, niebieska lub turkusowa, etc.) spowodowany jest błyszczącą guaniną oraz mieszaniną dwóch typów czarnych komórek barwnikowych:
- ruchomych, regulowanych nerwowo, które zmniejszają swoją objętość, gdy ryba jest w stresie, wtedy blednie
- nieruchomych, które nie zmieniają się w zależności od nastroju ryby.

Odcień koloru moskwiczy zależy od barwy podstawowej. Jeśli jest szara (MMGGEEXX), ryba jest turkusowa, jeśłi zdejmiemy żółte ksantofory, wówczas ryba jest niebieska/granatowa. Gdy zdejmiemy błyszczącą guaninę, ryba nie ma połysku. W konsekwencji, przestaje być niebiesko/turkusowa, etc. a staje się bardziej brunatna. W dodatku zmienia też kształt ogonka, którego środkowe promienie są krótsze (ogonek można nazwać czymś w rodzaju "tępego widlaka"). Ryba moskiewska w wersji "blond" (przyjmijmy, że jest to barwa, kodowana, jako mmGGEEXX), jest cała żółto-szarawa (nic ciekawego).

Ilustracje do powyższego:

1. Moskwicz z szarą barwą podstawową MMGGEEXX (zielony):
pierwsze zdjęcie (powyżej) prezentuje takiego moskwicza.

2. Moskwicz z niebieską barwą podstawową (niebieski:
dodam później

3. Moskwicz blond (to chyba nie jest całkiem czysty moskwicz, ale moskwicz blond wygląda prawie identycznie)

4. Moskwicz ze złota barwą podstawową (jest to barwa podstawowa w tradycyjnym rozumieniu)

Zwróćmy uwagę na kształt ogonka samca, a dokładnie na lekkie wcięcie sropdkowej części trtylnej krawędzi ogonka. To skutek zredukowanej guaniny.

Zauważmy też jeden drobiazg, który bywa pomocny przy identyfikowaniu moskwiczy (gdy moskiewskie geny są zmieszane z innymi). Na pierwszym zdjęciu powyżej widać charakterystyczną dla moskwiczy czerwoną plamkę w tylnej części tułowia. Ona zwykle jest widoczna jedynie, gdy ryba jest zestresowana i czerń jest wyblakła.

Dodam (za Storożewem) jeszcze jedną ciekawostkę. Kiedyś moskwicze były wyraźnie jaśniejsze. Obecne linie są ciemniejsze na skutek dodania genu (genów) hipermelanizmu.

Genetyka. Na efekt "moskiewski" (tak nazwijmy czyste linie gupików moskiewskich - takich np. jak ten na pierwszym zdjęciu powyżej) składa sie działanie dwóch genów, a właściwie kompleksów genów:
1. znajdujący się w chromosomie Y, zabarwiający przednią część tułowia. Ten gen znajduje się bardzo blisko SDR (Sex Determining Region), więc nie przeskakuje na chromosom X. Przynajmniej ja nie znam przykładów przeskoczenia na X.
2. Znajdujący się zarówno na X, jak na Y gen, zabarwiający tylną część tułowia i nasade ogona (u samic cały ogonek). Ten gen nazywany jest niekiedy Mbag.
3. Znajdujący się w Y, zabarwiający ogonek. Nie wiem, czy on przeskakuje na X. Być może tak, bo prawdopodobnie gupiki nazywane "lazuli" (wyglądają tak, jak moskwicze, ale mają zabarwiony jedynie ogonek) mają ten właśnie gen. To jednak tylkko moje spekulacje.

Teraz napiszę parę zdań na temat, jak "gen" moskiewski współdziała z innymi genami, tzn. jak wyglądają ryby, posiadające zarówno gen moskiewski, jak również inne geny.

Moskiewski x snake skin (te na zdjęciu to chyba Mbag, nie cały moskwicz)

Widać, jak wzorek wężowy jest zniekształcony na skutek działania moskiewskiego.

Metal head (Ykowa część moskiewskiego x snake skin)

To mi kiedyś wyjaśnił Storożew. Wtedy wydawało mi się, że metal head powstaje z połączenia moskiewskiego (części z Y) i snake skina (X). Storożew mi wyjasnił, że takie połączenie powinno dac rozmycie rysunku w tylnej części tułowia, natomiast w metal headach bierze udział jedynie część moskiewskiego komplektu, odpowiedzialna za zabarwienie przedniej części tułowia.

Moskiewski x magenta x Stoerzbach (flamenco dancer)

Moskiewski x czerwony wzorzysty ogon (goździk)

Moskiewski x różowy (pink)

W tym punkcie należałoby się zatrzymać na dłużej. Gdyby nie Storożew, po prostu zemieściłbym zdjęcie gupika, znanego pod nazwą "panda" ( na zdjęciu poniżej widać zarówno niebieskie, jak i zielone pandy - ale to przy okazji):

Tyle, że Storożew twierdzi, że to nie gen pink wraz z moskiewskim tworzy pandę. To, że tak się powszechnie uważa jest skutkiem tego, że w wielu liniach pand gen różowy sobie siedzi i krzyżując z półczarną rybą dostaje się pingusy. O tym temacie postaram się napisać szczegółowo w innym wątku (bo temat arcyciekawy).

Moskiewski x hipermelanizm (ew jeszcze półczarny)

Moskiewski x szklany brzuch

cdn
Reply
Poproszę o nastąpienie c.d. Smile
P.S.
Wyżydziłem od Krzysztofa Kelmana - prezydenta KPR - dwie młodziutkie parki czarnych moskiewskich Smile. Chyba są to ryby po Bogusławie Micińskim - tak mi się przynajmniej wydaje po rozmiarze ogonków dorosłych.
"Do what thy manhood bids thee do from none but self expect applause" - Sir Richard Francis Burton
Reply
Quote:Poproszę o nastąpienie c.d. 

Mam zdjęcia czarnych moskwiczy (nazywam je, za Storożewem, czarnymi mnichami). Ponieważ jednak teraz Ty jesteś w posiadaniu tych ryb, poproszę Ciebie o zamieszczenie zdjęć. Wtedy napiszę coś o kształtach płetw. Postaraj się, pls, aby było wyraźnie widać kształt grzbietówki.

A teraz napiszę coś o kolorze.

Najpierw kilka faktów.

1. Kiedyś Grzesiek wydobył w sklepie, w którym była dostawa czarnych mnichów, kilka/kilkanaście sztuk ryb o złotej barwie podstawowej. Ze mną się podzielił. Oto zdjęcia. Ryby słabego zdrowia (prosto ze sklepu), wkrótce padły bezpotomnie.

a. parka:

b. samiczka złota i niezłota:

2. Znalazłem kiedyś artykuł w internecie (niestety obecnie nie umiem go odnaleźć), w którym gość opisywał, że zakupił czarne moskwicze i, po jakimś czasie, pojawiły mu się pojedyncze złote egzemplarze.

3. Carl (Guppy Gene Collectors) pokazał niedawno zdjęcie złotego moskwicza, którego uzyskał, krzyżując czarnego moskwicza z inną rybą.

Skąd to częste pojawianie się złotych wśród czarnych?

Napiszę moje wyjaśnienie, które kiedyś opisywał Storożew w odniesieniu do półczarnych z czarnym ogonkiem.

Idealnie czarna ryba jest matowa. Nie ma połysku. U gupików połysk oznacza niebieski lub turkusowy lekki odblask. Jak się dobrze przyjrzeć, taki lekki połysk występuje zwykle u czarnych moskwiczy. Prawdopodobnie będzie go widać na zdjęciach, które zamieści Daniel. Aby się go pozbyć, należy obniżyć syntezę guaniny. Jednak, zgodnie z wytłumaczeniem Storożewa, optymalny jest poziom syntezy "w heterozygocie", tzn. barwa podstawowa to MMgG..... 

Co się bowiem stanie, gdy obniżymy ten poziom bardziej? Wtedy mamy barwę podstawową MMgg..., co, w połączaniu z hipermelanizmem, daje złotą barwę podstawową. To jest wyjaśnienie zagadki pojawiania się złotych wśród czarnych mnichów.

Teraz czekam na zdjęcia czarnych mnichów Daniela. Spróbujemy zrozumieć kształt płetw.
Reply
Hej,

ryby faktycznie mają połysk. Odkryłem też tajemnice. Ten połysk widać po prostu dużo bardziej gdy jest ciemno w pomieszczeniu i pada dosyć kierunkowa wiązka światła na zbiornik - a tak robię zdjęcia. Rybki są bardzo młode Bolek - mają z półotra cm - tak, że widać płeć ale nie do końca jeszcze są nawet wybarwione Smile. Także na fotki trochę poczekamy Smile.
"Do what thy manhood bids thee do from none but self expect applause" - Sir Richard Francis Burton
Reply
(12-12-2016, 05:48 PM)catfish_dude Wrote: Hej,

ryby faktycznie mają połysk. Odkryłem też tajemnice. Ten połysk widać po prostu dużo bardziej gdy jest ciemno w pomieszczeniu i pada dosyć kierunkowa wiązka światła na zbiornik - a tak robię zdjęcia. Rybki są bardzo młode Bolek - mają z półotra cm - tak, że widać płeć ale nie do końca jeszcze są nawet wybarwione Smile. Także na fotki trochę poczekamy Smile.

Rozumiem. Z tych ryb, być może, nie wyjdą nigdy złote. To mnie zresztą mnie zdziwi. Najprawdopodobniej od iluś pokoleń ta linia jest w rękach hodowców, którzy nie zdają sobie sprawy z tego, o czym pisałem wyżej (za Storożewem, bo nie ja to wymyśliłem).
Reply
Hmm jak dobrze rozumiem to są one czarne przez redukcję guaniny przez selekcję? W związku z tym nie mają Gg tylko normalnie GG?
Reply
(12-13-2016, 04:28 AM)catfish_dude Wrote: Hmm jak dobrze rozumiem to są one czarne przez redukcję guaniny przez selekcję? W związku z tym nie mają Gg tylko normalnie GG?

Nie (przynajmniej z tego, co pisał Storożew). Mają gG, tylko jeśli hodowca nie jest świadomy, że takie ryby ma przeznaczać do hodowli, to małe g zanika. Przyczyna jest taka, że ryby gg są z niej często eliminowane więc jest nacisk selekcyjny.

PS. On to pisał w odniesieniu do czarnego księcia, ale analogia jest IMHO dość prosta.
Reply
Nie kumam czegoś tutaj Smile

Jak skrzyżujemy MMGgEEXX z MMGgEEXX a takie są te czarne to dostaniemy MMGGEEXX - niebieskie moskwicze (może atramentowe?), MMggEEXX (złote) i MMGgEEXX (trochę czarnych takich jak rodzice)?
Reply
(12-14-2016, 07:03 PM)catfish_dude Wrote: Nie kumam czegoś tutaj Smile

Jak skrzyżujemy MMGgEEXX z MMGgEEXX a takie są te czarne to dostaniemy MMGGEEXX - niebieskie moskwicze (może atramentowe?), MMggEEXX (złote) i MMGgEEXX (trochę czarnych takich jak rodzice)?

Jeśli skrzyżujemy takie bez połysku, to tak. Tyle, że Twoje mają połysk, więc dostaniemy jedynie MMGG...

Sorry Sad

PS. Chyba, że trafisz samiczkę MMgG...
Reply
aaa o to chodzi Smile
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)