lira
Siemka,

Błysnęła mi w głowie jakiś czas temu myśl, że z lirą jest trochę inaczej niż z dwumieczem. Ztriggerował mnie jak zwykle Bolek Smile. Mieliśmy krótką dyskusję na temat liry, którą hodował w dzieciństwie (ciekawe swoją drogą czy było to jeszcze przed wyginięciem Tyrannosaurus rex). Rozmawialiśmy, że teraz ciężko taką prawdziwą lirkę znaleźć w hodowlach i że większość to takie jakieś pokrzywione dwumiecze. Wówczas zgodziłem się z Bolkiem. Założyłem, że kształt ogonka i kolor jest przekazywany przez samiczkę, tak jak standardowo ma to miejsce w dwumieczach. Że jest to tak naprawdę ten sam gen (dla przypomnienia uznaje się, że są trzy geny dwumiecza przekazywane przez samiczki - sprzężone z chromosomem X) co dwumiecz. Kształt natomiast liropodobny nadawany jest przez selekcję - i mają na niego wpływ jakieś geny przekazywane przez samca i/lub samiczkę - polegają generalnie nie zwężeniu nasady ogonka. Coś mnie jednak tknęło, że przecież może być tak, że lirowate wyrostki to inny gen niż ten dwumiecza i stąd w obecnych liniach liry próżno szukać takich kształtów jak dawniej bo gen ten został stracony albo wymieszany z dwumieczami i teraz naprawdę mamy tylko dwumieczopodobne liry. Postawiłem więc hipotezę, że lira to osobny gen - może być albo jak dwumiecze sprzężona z chromosomem X bądź sprzężona z chromosomem Y (genetyka dopuszcza jeszcze trzecią możliwość, którą odrzuciłem - autosomalna). Żeby sprawdzić tę hipotezę przede wszystkim należy zacząć od sprawdzenia czy jest jakaś część a być może całość wyrostków lirowych przekazywana przez samiczkę. Do tego eksperymentu użyłem samiczki z linii Mariusza Sobierajskiego ponieważ sam nie dysponowałem linią czystych lir. Rozmawiałem wcześniej z Mariuszem i jego ryby poza sukcesami na wystawach, nie były krzyżowane z innymi jakiś czas więc mam samiczkę typowej liry. Jeżeli faktycznie jest tak, że obecne liry to zmodyfikowany gen dwumiecza to powinna być przekazywana przez samiczkę (sprzężona z chromosomem X - tak jak dwumiecze). Sprawdzić to jest dosyć łatwo. Do eksperymentu bierzemy wspomnianą samiczkę, zakładamy że przekaże wyrostki synom. Jako samca wybieramy samczyka z bezbarwnym ogonkiem. Ja akurat wziąłem singablue do tego. O cos takiego jak tutaj:
http://maxi-guppy.eu/index.php/pl/przyklady-genow/gen-singapurski-blekitny/

W pierwszym pokoleniu (F1) dostałem samczyki z takim samym, bezbarwnym ogonkiem. Czyli samiczka nie przekazała żadnych wyrostków samcom. Eksperyment pokazał więc, że samiczki z linii lir nie przekazują samcom samych wyrostków. Co się zmieniło u samczyków F1 w porównaniu z ojcem to kształt tego bezbarwnego ogonka - płetwa zdecydowanie się zawęziła. Czyli sama szerokość i po części rozpiętość a co za tym idzie i kształt podstawy jest na pewno modyfikowany także przez geny przekazywane przez samiczkę.
Skoro samiczka nie przekazuje samych wyrostków to muszą pochodzić od samca (są sprzężone z chromosomem Y). Ta druga hipoteza jest dużo ciekawsza z perspektywy hodowcy.
Fakt, że od samca zawęża nam linię potencjalnych linii lir do ryb, u których zabarwienie ogonka jest w chromosomie Y. Dosyć oczywistym jest fakt, że liry na wystawach to są ryby z genem Schimmelpfennig (oznaczany Sc). Co za tym idzie stawiam hipotezę, że gen Sc, który jest sprzężony z chromosomem Y zabarwia i tworzy lirowate wyrostki u samczyków. Sprawdzenie tego będzie nieco bardziej ciekawe niż w poprzednim przypadku. Potrzebujemy wziąć samczyka Schimmelpfennig z zabarwionym ogonkiem (ja wziąłem rakietkę) i krzyżowanie 1, 2 myślę, że maksymalnie 3 pokolenia na samiczki z linii o bezbarwnym ogonku żeby pozbywać się wszelkich genów wpływających na kolor ogonka od strony samiczek z oryginalnej, startowej linii.
W F2 wyniki wyglądają następująco:

Attached Files Thumbnail(s)

"Do what thy manhood bids thee do from none but self expect applause" - Sir Richard Francis Burton
Reply
Jak dorosną to będę je krzyżował z linią od Garego Lee Smile. Lirki z japan blue w x i Sc w y Smile.
"Do what thy manhood bids thee do from none but self expect applause" - Sir Richard Francis Burton
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)