Azjatycki niebieski

Azjatycki niebieski. Nazywany błękitnym oszustwem :). Jest genem dominującym, który ma ciekawe działanie. Mianowicie w heterozygocie zmniejsza syntezę czerwieni w skórze a także w bardzo niewielkim stopniu żółci. Modyfikuje w bardzo nieznaczny sposób także guaninę. W homozygocie natomiast zmniejsza syntezę czerwieni i żółci oraz guaniny w większym niż w heterozygocie stopniu. Co to oznacza dla nas prostych hodowców? Ano jeżeli chcemy się pozbyć czerwieni z fenotypu naszej linii to najłatwiej będzie dodać ten gen do puli. Zdjęcia dla zobrazowania efektów z mojej linii rakietek :).

Samczyk z pełną syntezą wszystkich kolorów (bez azjatyckiego niebieskiego)

Jak widać na powyższym zdjęciu samczyk posiada pełną syntezę wszystkich kolorów. Mamy więc guaninę, żółć, czerwień i czerń. Tak wygląda fenotyp bez modyfikacji :).

U tego samczyka występuje azjatycki niebieski w heterozygocie. Synteza czerwieni w pełni zatrzymana

U powyższego samczyka (brat tego z wcześniejszego zdjęcia) czerwień występuje w genotypie – została jednak zamaskowana przez gen azjatycki niebieski w heterozygocie. Znaczy to tyle, że w kolejnych pokoleniach czerwony będzie się pojawiał – tak samo jak przy outcrossie z inną linią. Dlatego azjatycki niebieski nazywany bywa oszustwem :). Nie usuwa z genotypu czerwonych erytroforów

Azjatycki niebieski w homozygocie
Niebieski efekt został osiągnięty przez usunięcie górnych warstw żółtych ksantoforów i czerwonych erytroforów. Homozygotyczny azjatycki niebieski.

U powyższego samczyka mamy azjatycki niebieski w homozygocie. Usuną on całkowicie żółć (zostały szczątkowe ilości metal golda) oraz czerwień eksponując warstwę odblaskowej guaniny – stąd niebieski odcień tego samczyka.

Wszystkie trzy powyższe samczyki pochodzą z jednej linii. Genetycznie są to szare Schimmelpfenig platinum z czerwonym ogonkiem i wzorzystością. Wygląd fenotypu zmienił się przez obecność genu azjatyckiego niebieskiego, który modyfikuje obecność ksantoforów, erytroforów i guanoforów.