półczarne

Trochę informacji na temat moich przygód z halfblackami w 2016 roku. Przeorganizowałem nieco stronę i z tego powodu wszystko wylądowało w jednym wpisie. W przyszłości będą się tutaj pojawiać nowe wpisy dotyczące moich wyników hodowlanych z tymi rybami.

03.11.2016 
Będąc z wizytą u Bolka wypatrzyłem u niego ciekawe samce halfblack. Przód ciała miały lekko błękitny, czerń naprawdę mocną zaś na piersiówkach było trochę zółci. Dodatkowo pyszczek też posiadał lekko żółtawe obramowanie. Od razu mi się te ryby spodobały.

dsc_0574

Bolek mówi, że wyskakują mu co jakiś czas w jego linii halfblacków. Na początek wpuściłem je z żółtymi samiczkami blond. Posiadają one jakiś gen, który redukuje ilość czerwonego barwnika. Mam nadzieję, że asian blau. Dostałem je z krzyżówek, które robiłem na początku roku. Miałem wtedy sporo ryb  od Bolka i dokładnie niestety nie pamiętam po jakim samcu one wyszły. Poza tym, że Schimmelpfennig. A samiczka była blond czerwona też z Bolkowej linii.
dscn6286

Zależy mi na tym aby u tych samców zwiększyć ilość żółci na płetwach piersiowych. A te samiczki mają u podstaw tychże płetw trochę tego pigmentu. Niestety po 2 miesiącach wspólnego pływania nie doczekałem się po nich młodych. Wiem, że samiczki są płodne bo już rodziły. Mam nadzieję, że to nie problem z samcami. 15.10.2016 zabrałem od samców te żółte blond samiczki i wpuściłem im F1 samiczki po krzyżówce singi samca z linią Vienna Emerald od Jacka Ambrożkiewicza. Urodziły się w połowie maja tego roku więc są dosyć młode. Mam nadzieję, że za miesiąc pojawią się pierwsze młode. Samiczki te mogą mieć gen metal gold – powodujący taki złotawy połysk. Może też w jakiś sposób wspomogą ekspresję żółci na płetwach brzusznych.

22.01.2017 
Nie doczekawszy się młodych po półczarnych moskiewskich wziąłem od Bolka dwie półczarne samiczki zapłodnione przez samce Panda.

Samiczka PP:

Samiec (zdjęcie poglądowe Bolkowej Pandy):

F1 (pływają razem):
 

Wyszły mi dwa rodzaje samiczek:

 

Dodatkowo wpuściłem do F1 samce hb-yellow pectoral:

oraz black moscow (cicha nadzieja na pinki melanistyczne z żółtymi piersiówkami):

19.08.2017
Mam nową linię halfblacków. Ryby są cudowne. Dodatkowo dostałem też samczyka albino pandy. Za jakiś czas spróbuję jeszcze raz wyczarować pingusy. A poniżej fotka urodziwego, półczarnego chłopaka.

16.06.2018

Moja linia halfblacków poszła w dwóch kierunkach. Mamy rakietki (otrzymane przez supresora transparent scale) i halfmoonie. Przykłady halfmoonów poniżej:

Jestem z tych halfmoonów naprawdę dumny. W tej linii są dwa rodzaje samców. Jedne mają duże, szerokie wachlarze i promienie płetw są troszkę mniej rozgałęzione. Wydaje mi się, że może to być heterozygota genu wzmagającego rozgałęzianie promieni płetw. Drugi rodzaj ma krótsze płetwy ale za to promienie są dużo bardziej pierzaste. Być może te samce to jakaś homozygotyczna forma genu powielającego rozdwajanie promieni.