Stoerzbach śnieżynki

Cel opisywanych tutaj krzyżówek jest prosty – Stoerzbach rakietka + trochę innych genów.

27.11.2016
Gen, który podoba mi się niezmiernie. Autosomalny recesywny. Występuje bardzo często z magentą (a przynajmniej tak się przyjęło uważać). Chciałbym mieć go osobno od magenty. Podczas pierwszych wizyt u Bolka (marzec, kwiecień 2016) podwędziłem mu samca schimmelpfennig z czymś co jak pamięć mnie mocno nie zawodzi mogło być stoerzbachem. Niestety wtedy jeszcze nie bardzo się orientowałem o co chodzi z genami u gupika. Skrzyżowałem go z czerwoną samiczką magenta również od Bolka. Mam po tym samczyku 3 młode. Jedną samiczkę, która jest magentą. Oraz dwa samce – jeden magenta, drugi nie. Jeżeli ojciec faktycznie był homozygotycznym Stoerzbachem to wszystkie te ryby są przynajmniej heterozygotami (nie wiem czy samiczka nie była heterozygotą). Spójrzcie na foty tych ryb:

dsc_0412 dsc_0425 dsc_0483

Pływa z nimi jeszcze samiczka, która ma szklany brzuch (albo przeźroczystą łuskę) oraz czerwony dwumiecz (użyłem jej także w tej krzyżówce).
matka-red-ds-glassbelly

Mam około 10 młodych z krzyżówki samca bez magenty z dwumieczową samiczką.
dsc_0412 matka-red-ds-glassbelly

Jeżeli założenia są prawidłowe to przynajmniej część młodych będzie heterozygotą na Stoerzbacha.

Dodatkowo mam też 2 młode od magentowej samiczki – też teoretycznie część 🙂 (ah ta statystyka) powinna być heterozygotą na Stoerzbacha.
Z braku idei co z nimi zrobić a chęcią zachowania w populacji te samce:
dsc_0451 dsc_0460 dsc_0475
Czyli Coral red, japan blue z czerwonym dwumieczem (wynik wspomnianej wcześniej krzyżówki), oraz magentowa galaktyka także przez moment pływały w tym akwarium więc narybek z nadchodzącego miotu może być po nich.

21.01.2017
Ryby, które mam nadzieję są heterozygotami na Stoerzbacha dojrzały wystarczająco by zacząć je rozmnażać. Wpuściłem samce i samiczki do jednego akwarium 08.01.2017. Na rezultaty będzie trzeba więc trochę poczekać. A póki co kilka fotek samczyków. Trzeba przyznać, że wyglądają dosyć ciekawie – zwłaszcza ten ciemny pas w tylnej części grzbietu jest intrygujący.

Kształt ogonka jest do dopracowania – tak samo jak i wielkość rybek 🙂 ale to dalszy etap. Teraz najważniejsze by udało się wyselekcjonować Stoerzbacha.

19.08.2017
Białe śnieżynki. Mam już młode f2. Z dotychczasowych

Homozygotyczna magenta (skrócona płetwa), blau (prawdopodobnie european), stoerzbach – samczyk. Przepis na śnieżynkę.

Po lewej za młodu po prawej po pół roku.

Synowie i córka po krzyżówce z samiczką z linii w typie dzikim z dużą grzbietówką (tutaj o niej poczytaj).