gen Magenta

Jeden z ciekawszych genów obecnie dostępnych dla hodowców gupika. Autosomalny dominujący. Bardzo uwidacznia metaliczne kolory. Powiększa istniejące komórki z czarnym pigmentem – i prawdopodobnie stąd wpływ na metaliczne kolory (melanofory i guanofory wydają się pozostawać w ścisłym związku, nie tylko w przypadku tego genu). Tworzy jakby efekt masy perłowej oddziaływując także na komórki z guaniną. Wpływ na komórki pigmentowe odbija się także na płetwach. Magenta skraca płetwę ogonową. W heterozygotycznej postaci płetwa jest mniejsza i często ma nieregularny kształt. W homozygotycznej postaci najczęściej występuje w postaci łopatki – wskazuje to na kolejny związek między genem magenta a komórkami melaniny i guaniny. Rosyjski hodowca W. Storożew wskazuje na związek tego genu z tworzoną masą perłową i melanoforami a kształtem płetwy. Według niego poprzez selekcję da się otrzymać ryby z tym genem i normalną, dużą płetwą ogonową ale wygląd będzie dużo mniej magentowy – najlepiej i najszybciej efekt taki można osiągnąć poprzez użycie genu albinizmu, który niweluje melaninę z organizmu. W Polsce doskonałym przykładem możliwości zabawy z albinotycznymi magentami pokazał Andrzej Konarzewski – polish pink posiada ładne, duże płetwy będąc jednocześnie magentą. Minęło parę lat odkąd tworzyłem ten wpis. Nie widziałem ryb Andrzeja Konarzewskiego na żywo ale nie jestem już taki pewien, że jego działa sztuki noszą magentę.

polish pink

Magenta nie musi być różowa. Cały jej urok polega na wyjątkowej zmienności pojawiającej się w fenotypie. Zależy i od kolorów nałożonych, z komórkami których miesza się magentowa masa perłowa i od barw podstawowych. Poniżej foto zielonych magent. Hodowca W. Storożew.

zielone

Generalnie wydaje mi się, że tak naprawdę to Magenta ma wpływ wyłącznie na kształt płetwy ogonowej. Niestety genetyka płetwy grzbietowej u gupika nie jest jakoś specjalnie zbadana. Poniżej przykład, że magenta może mieć wspaniałą płetwę grzbietową nie w albino. Zdjęcie i ryba wyhodowana przez Kanlaya Suknipitporn.

magenta-halfmoon-dorsal2

big-dorsal-Kanlaya Suknipitporn

Bolesław Gaweł:
Magenta and half black. Results are amazing. Poliferation of melanophores made partially solid black fish.

czarczermag2 czarczermag16

Actuall genes creating below phenotype are not known. Some specimens have nice dorsal. This line originally came from Germany from Gernot Kaden. Breedings have show that glass belly is involved.

21maja 017

„dalmatian” – it is hard to say what exactly genes create this magnificient phenotype. Autosomal blond, y-linked moscow, maybe a galaxy, bar/tigrinus/zebrinus.

ciapek2

Here you can clearly see how base body colors affect overall phenotypical expression.

czczmag3

Some examples of magentas:

fd4

mag 020

magst14

mgss6

Below specimens show how magenta affects a tail fin shape.

mnm4

mosk1 mosk3